PETRA

[dt_sc_one_half first]

PETRA

PETRA (UTE) :سکانس هایی با TE  بسیار کوتاه، امکان تصویربرداری از استخوان، تاندون ، رباط و دندان را فراهم می کنند. در سکانس استاندارد SE، مینیمم TE در بازه ی چند میلی ثانیه و در سکانس GRE   زیر  1 میلی ثانیه  می باشد. بافت با T2 بسیار کوتاه، بسیار پایین تر از 1 میلی ثانیه، به دلیل استحاله ی سیگنال در زمان  acquisition، قابل مشاهده نخواهد بود (و تیره به نظر می رسند). علاوه بر تصویربرداری از بافت با T2 های بسیار کوتاه، سکانس ultrashort TE کاربردهای دیگری نیز دارد. دفاز شدن اسپین ها بین excitation و acquisition بسیار کمتر است، امکان تصویربرداری بهتر برای مناطقی که تغییرات بزرگی در susceptibility دارند (مانند نواحی نزدیک به پروتزهای فلزی) وجود دارد.

در ام آر آی وقتی امکان تصویربرداری از استخوان فراهم باشد امکان tissue segmentation برای بافت هایی مثل (آب ، استخوان ، هوا)  که برای attenuation correction در MR-PET مورد نیاز است فراهم می شود. یک چالش در اجرای   UTE، این است که جمع آوری داده در هنگام gradient ramping می تواند به دلیل eddy current منجر به اعوجاج تصویر شود.

PETRA   ترکیبی از acquisition شعاعی  و تک نقطه ای دکارتی  می باشد. فضای k بیرونی و داخلی به طور جداگانه بدست می آید( تصاویر با رزولوشن پایین در قسمت دکارتی و تصاویر با رزولوشن بالا (داده های فرکانس بالا) در قسمت شعاعی). هر نقطه k-space با کمترین زمان کدگذاری اندازه گیری می شود. با توجه به روشن شدن گرادیان ها در طول زمان excitation، PETRA را می توان فقط به عنوان یک اسکن سه بعدی با تحریک غیر انتخابی  دانست. این توالی را می توان با ساپرس چربی  انجام داد.

در مقایسه با تکنیک UTE در  PETRA رزولوشن و SNR بالاتر ی را خواهیم داشت، البته تکنیک  PETRA  در مقایسه با UTE یک محدودیت دارد در PETRA سکانس 3D  میباشددر حالیکه در UTE هر دو انتخاب 2D slice selective  و 3D acquisitions امکان پذیر است.

[/dt_sc_one_half]
[dt_sc_one_half]

[/dt_sc_one_half]

Scroll to Top